niedziela, 14 lutego 2021

Okresowa budowa melodii

 

Wysłuchaj fragmentu śląskiej melodii Trojak. Czy możesz wyodrębnić w niej samodzielne części?

Trojak



Aby mowa ludzka była jasna i zrozumiała, trzeba używać właściwych słów, układać je w odpowiednim szyku, nadawać im prawidłowe formy gramatyczne. Podobnie jest z muzyką. Krótkie odcinki melodii odpowiednio ze sobą zestawione tworzą większe części, a łączone dalej układają się w logiczną całość. Podstawowe odcinki melodii to motyw, fraza, zdanie i okres. Motyw stanowi najmniejszy odcinek melodii, złożony zazwyczaj z kilku dźwięków. Jest to najprostszy logiczny fragment melodii, po którym można rozpoznać utwór. Połączenie kilku motywów tworzy frazę, czyli zamkniętą myśl muzyczną stanowiącą określoną całość wyrazową. Dwie frazy dają zdanie, a dwa zdania — okres muzyczny.


Pierwsze zdanie, nazywane poprzednikiem, jest zawieszone muzycznie, jak zdanie pytające. Taka niedokończona myśl niesie ze sobą napięcie, które wymaga rozładowania. Dokonuje się to w drugim zdaniu - następniku który brzmi jak odpowiedź na postawione pytanie. Obydwa zdania tworzą skończoną myśl muzyczną, czyli okres muzyczny.


Okres muzyczny jest ważnym elementem w konstrukcji formy utworu. Może stanowić np. część piosenki lub być samodzielnym krótkim utworem, ponieważ forma jednoczęściowa obejmuje zazwyczaj jeden lub dwa okresy muzyczne.



NOTATKA

1.Motyw stanowi najmniejszy odcinek melodii

2.Połączenie kilku motywów tworzy frazę

3.Dwie frazy dają zdanie

4.Dwa zdania dają okres muzyczny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz