poniedziałek, 25 stycznia 2021

Instrumenty dęte drewniane

 


Instrumenty dęte, w których źródłem dźwięku jest drgające powietrze, noszą nazwę aerofonów (gr. aeros - powietrze, phone - dźwięk). Ze względu na sposób pobudzania powietrza do drgań instrumenty dęte drewniane dzielą się na:

wargowe: flet podłużny, flet poprzeczny, flet piccolo [czyt. pikolo], fletnia Pana,

stroikowe: ze stroikiem pojedynczym (klarnet, saksofon) i ze stroikiem podwójnym (obój, rożek angielski, fagot).

Instrumenty dęte drewniane nie są wykonywane jedynie z drewna, ale również z metalu i tworzywa sztucznego, np. ebonitu. Jednym z najstarszych jest flet, znany już w starożytnym Egipcie kilka tysięcy lat przed naszą erą. Swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza on niemieckiemu uczonemu Theobaldowi Bochmowi [czyt. teobaldowi bemowi], który pracował 25 lat nad skonstruowaniem instrumentu nowej generacji.



FLET POPRZECZNY

Flet poprzeczny składa się z trzech części. W górnej, zwanej główką, znajduje się otwór wargowy, przez który flecista wdmuchuje słup powietrza do instrumentu. Części, środkowa i dolna, zawierają 16 otworów zamykanych i otwieranych przez klapy. Flecista gra, trzymając instrument poprzecznie.






FLET PICCOLO

Oprócz fletów poprzecznych w orkiestrze występuje mały flet piccolo, zwany inaczej pikuliną. Zbudowany podobnie jak duży flet, jest od niego o połowę krótszy. Piccolo ma skalę dźwięków o oktawę wyższą niż flet poprzeczny i bardziej donośną, dlatego jego brzmienie wyróżnia się spośród innych instrumentów grających w orkiestrze.






OBÓJ

Obój w instrument zbudowany z trzech części tworzących prostą rurę o długości około 60 cm. W górnym jej fragmencie umieszczony jest podwójny stroik, a dolny kończy lejkowato zakończona czara głosowa. Barwa dźwięków oboju jest bardzo przenikliwa i łatwo ją rozpoznać w orkiestrze. W skład współczesnej orkiestry wchodzi na ogół dwóch oboistów.






ROŻEK ANGIELSKI

Rożek angielski ma podwójny stroik osadzony jest na krótkiej, wygiętej do tyłu metalowej rurce. Czara głosowa instrumentu ma charakterystyczny, gruszkowaty kształt. Rożek jest altową odmianą oboju. Dźwięki płynące z tego instrumentu charakteryzuje brzmienie o zabarwieniu nosowym.





KLARNET

Klarnet to instrument zbudowany z drewnianej lub ebonitowej rury, której początek stanowi ustnik w kształcie krótkiego, ściętego walca. Do ścianki ustnika przymocowana jest płytka trzcinowa, która drga podczas zadęcia. W rurze klarnetu jest 28 otworów bocznych, zamykanych klapami i opuszkami palców. Koniec rury jest lejkowaty i posiada czarę głosową. Dźwięki klarnetu mają ciepłą barwę. W grupie instrumentów dętych to on najlepiej dynamicznie cieniuje melodię, tzn. przechodzi od głośnej do cichej i odwrotnie.






FAGOT

Fagot, należący do grupy aerofonów podwójnie stroikowych, powstał w połowie XVI wieku. Składa się z dwóch drewnianych rur o łącznej długości ponad 2,5 metra. Z krótszej z nich wystaje metalowa, wygięta rurka, w której tkwi podwójny stroik. Nazwa instrumentu pochodzi od włoskiego słowa fagollo, oznaczającego wiązkę drewna. Rury fagotów drąży się z drewna klonowego, a obróbka tego instrumentu może trwać nawet 15 lat. Dźwięki, jakie wydaje fagot, oddają różne nastroje – od wesołości do wielkiej rozparzy. Odmianę tego instrumentu stanowi kontrafagot (tworzy go podwójnie złamana pięciometrowa rura).






SAKSOFON

Saksofon skonstruował w 1840 roku Adolf Sax [czyt. saks] i od nazwiska jego twórcy pochodzi nazwa instrumentu. Choć zbudowany z metalu, zalicza się go do aerofonów stroikowych drewnianych, ma bowiem taką samą konstrukcje jak instrumenty z tej grupy.  Istnieje 7 typów saksofonów: mały sopranowy, sopranowy, altowy, tenorowy, barytonowy, basowy i kontrabasowy. Saksofony - mały i sopranowy - mają kształt prostej rury, pozostałe posiadają zakrzywioną, fajkowatą. Instrument powstał z myślą o muzyce poważnej, ale swoją popularność i stałe miejsce zdobył w muzyce jazzowej (czyt. dżezowej), jego brzmienie wzbogaca też zespoły grające muzykę rozrywkową innych gatunków.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz